BLOG:
KARDİYAK HASTALARININ COVID-19'LA İLGİLİ BİLMESİ GEREKENLER

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuza danışmak için bu belge ile görüşmeye yön verebilirsiniz..

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

KILAVUZU İNDİR

Para consultar con tu médico, puedes guiar la conversación con el siguiente documento:

COVID-19 salgınıyla birlikte hayatımıza giren değişikliklere ayak uydururken aynı zamanda, örneğin kalp rahatsızlıkları olan ve normalde olduklarından da dikkatli olması gereken risk grupları olduğunun farkındayız. Bu makalede, bulaş ihtimalini önlemeye yönelik gerekli bilgiler yer almaktadır. Unutmayın, her zaman dikkatli olmanız gerekiyor!

American Heart Association’ın (Amerika Kalp Vakfı) önleme alanı baş tıbbi direktörü Dr. Eduardo Sánchez, Dünya Sağlık Örgütünün önerilerine dikkat etmemiz gerektiğini ve bunların virüse karşı en iyi savunma aracımız olduğunu belirtiyor.

Peki COVID-19’un kalp hastalarında yayılmasını önlemek neden bu kadar önemli? Minneapolis Veterans Medical System (Minneapolis Gaziler Tıbbi Sistemi) ve University of Minnesota’da (Minnesota Üniversitesi) doçentlik yapan Dr. Orly Vardeny şu ifadelere yer veriyor: “Virüsün asıl hedefinde akciğerler yer alıyor. Ancak kalbin tüm vücuda oksijenli kan pompalamak için daha da fazla çalışması gerektiğinden, özellikle bu kalp hastaysa, virüs aynı zamanda kalbi de etkileyebilir. Bu durumda da kalpleri zaten etkili bir şekilde çalışma konusunda zorluk çeken, kalp yetmezliği, olan insanlardaki bazı semptomlar şiddetlenebiliyor.”

Bu bilgilerin ışığında, kalbinizle ilgili bir rahatsızlığınız varsa sizlerle takip etmeniz gereken bazı öneriler paylaşmak isteriz:

Kalbinizle ilgili bir rahatsızlığınız varsa ve bir prosedür için hastaneye/kliniğe gitmeniz gerekiyorsa veya kalp rahatsızlığı semptomlarına sahipseniz:

 • Tıp camiasında, kalp rahatsızlığı olan hastaların (ciddi hastalıkları olanlar dahil olmak üzere) COVID-19 bulaşması korkusuyla hastanelere gitmekten kaçınmasıyla ilgili bir endişe mevcut.
 • Ne yazık ki Kalp Yetmezliği veya Atriyal Fibrilasyon gibi kalp hastalıkları için gerekli olan bakımın ertelenmesi sağlığınız üzerinde uzun vadeli hasarlara neden olabilir.
 • Korkunuz nedeniyle ihtiyacınız olan bakımı aramaktan vazgeçmeyin.
  Kalbinize güvenin.
 • Sağlık uzmanınızla tesislerinin güvenliği ve hastaları güvende tutmak için aldıkları önlemler hakkında görüşün.
 • Hastanenin/kliniğin size gerekli tıbbi hizmetleri güvenli bir şekilde sağlamak için nasıl hazırlıklar yaptığını öğrenin.

Çalışmak zorundaysanız veya evden çıkmanız gerekiyorsa:

 • Tüm yüzeylerin potansiyel enfeksiyon kaynakları olduğunu unutmayın. Tüm yüzeyleri dezenfekte edin.
 • Dezenfeksiyon sürecini iyi bir şekilde uygulayın.
 • Tüm paketleri ve ambalajları temizleyin, ardından poşetleri çöpe atın.
 • İşe gitmeden önce ateşiniz olup olmadığını kontrol edin, semptomlarınızın olup olmadığına bakın ve iş yerinde düzenli olarak güvenlik ve hijyen koşullarını takip edin.
 • Maske takın.
 • Sosyal mesafe kurallarına uyun.

Evdeyseniz:

* Evde olmanız önlemlere gerek olmadığı anlamına gelmez

 • Elinizi sık sık yıkayın.
 • Yüzeyleri düzenli olarak temizleyip dezenfekte edin.
 • Acil bir durumda 911’i veya uygun destek hattını arayın.
 • Sağlık kuruluşunuzla iletişim hâlinde kalın.

Tek başınıza yaşıyorsanız:

 • Destek alabileceğiniz kişilerin (aile, arkadaşlar, komşular veya iş arkadaşları) bir listesini yapın ve bu listeyi bulunması kolay, görünür bir yere koyun.
 • Aldığınız tüm ilaçların bir envanterini çıkarın. Evinizde bu ilaçlardan uzun süre yetecek miktarda bulunduğundan emin olun ve ek olarak eczaneden bunları size tedarik etmesini isteyin.

Aktif kalın, sağlıklı beslenin ve kilonuzu kontrol altında tutun. İzolasyon sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğinden sevdiklerinizle olan iletişiminizi sürdürün.

Mayo Clinic’te kalp doktoru olan Dr. Stephen Kopecky’ye göre, araştırmalar kalp sorunları olan ve grip veya influenza aşısı yaptıran kişilerin kalp krizi ya da inme riskinin %50 azaldığını gösterdiğinden grip aşısı yaptırmak öneriliyor.

Son olarak, gerekli olan tıbbi kontrolleri ihmal etmemek için alternatifler bulmanız önemlidir. Bu alternatiflerden biri, doktorunuzun sizi uzaktan sıkı bir şekilde kontrol etmesini sağlayan uzaktan izlemedir. Bununla birlikte doktor muayenehanesine gitmenize gerek kalmaması için birçok sağlık uzmanı telefon veya telekonferans aracılığıyla danışma hizmetleri sunmaktadır. Bu seçenekler sayesinde kendinizi olası bir bulaş riskine maruz bırakmadan ihtiyacınız olan tıbbi bakımı alabilirsiniz.

Referanslar:

https://www.heart.org/en/news/2020/03/18/lo-que-deben-saber-los-pacientes-cardiacos-acerca-del-coronavirus

https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/advertencia-del-experto-si-padece-una-enfermedad-cardiaca-proteja-su-salud-durante-la-pandemia-de-la-covid-19/

https://www.heart.org/en/news/2020/03/19/precauciones-acerca-del-coronavirus-para-pacientes-y-personas-que-enfrentan-riesgos-mayores

https://compassionandchoices.org/resource/covid-19-uso-de-telesalud-para-reducir-sus-riesgos/

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz