BLOG:
ANİ KARDİYAK ÖLÜM RİSKİ ALTINDA MISINIZ?

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuza danışmak için bu belge ile görüşmeye yön verebilirsiniz..

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

KILAVUZU İNDİR

Para consultar con tu médico, puedes guiar la conversación con el siguiente documento:

background_mcs

¿Ani Kardiyak Ölüm (SCD) Nedir?

Ani kardiyak ölüm (SCD), kalbin tehlikeli derecede hızlı veya düzensiz bir şekilde attığı (ventriküler fibrilasyon ya da ventriküler taşikardi) elektriksel bir sorundur.

Hızlı ve düzensiz kalp atışı, kalbin kasılma veya pompalama yerine titreşme hareketi yapmasına neden olur. Kalp kan pompalamayı durdurduğunda vücuda ve beyne oksijen ulaşamaz. Anında müdahale edilmemesi durumunda SCD ölümcül olabilir.

Kalp krizi ve SCD: Farkları nelerdir?

Ani kardiyak ölüm ve kalp krizi sık sık karıştırılsa da aynı şey değildir.

Kalp krizi: bir dolaşım veya pompalama sorunu

Kalp krizi, kalp kası yeterli kan almadığı için hasar gördüğünde meydana gelir. Koroner arter adı verilen kan damarları kalp kasına kan ve oksijen besler. Bir veya daha fazla koroner arter tamamen tıkanırsa kalp kası ihtiyacı olan oksijeni alamaz ve kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Kalp krizinin kalpteki borularla alakalı bir sorun olduğu söylenebilir.

Ani kardiyak ölüm (SCD): bir elektrik sorunu

Kalp krizlerinin aksine SCD’leri kalpte görülen elektrik sorunları olarak düşünebiliriz. Kalbin pompalama mekanizması, elektrik sinyallerinden güç alır. SCD sırasında kalbin elektrik sistemi anormal şekilde işleyerek anormal ve düzensiz kalp atışı oluşturur. Anormal kalp atışı, kalp kasının pompalama yerine titreşme hareketi yapmasına neden olur ve vücuda veya beyne kan ulaşmaz.

Defibrilasyonla SCD tedavisi

SCD’yi tedavi etmenin en etkili yolu defibrilasyondur.1 Defibrilasyon, normal bir kalp atışını yeniden sağlamak için kalbe elektrik şoku iletilmesini kapsar.

Defibrilasyon olmadan, SCD geçiren kişilerin yalnızca %5’i sağ kalır.2

Defibrilasyonun iki temel şekli vardır:

 1. Harici otomatik defibrilatör (EAD), kalbin elektriksel aktivitesini ölçen taşınabilir bir cihazdır. Kalbe elektrik şoku uygulamak amacıyla acil durum müdahale ekipleri veya diğer kişilerce kullanılır.
 2. İmplante edilebilen otomatik defibrilatör (IAD), derinin altına implante edilen bir cihazdır. IAD tedavilerinde, hızlı ve düzensiz ritimlere müdahale edilir.

İmplante edilebilen defibrilatör nedir?

DAI_treatment

İmplante edilebilen defibrilatör denildiğinde, aslında defibrilatör ve lead’lerden oluşan bir sistem kastedilmektedir.

 • Defibrilatör, kalbi sürekli olarak izler ve hızlı kalp ritimlerini düzeltmek üzere otomatik olarak tedaviler uygular.
 • Lead’ler yaklaşık olarak çubuk makarna boyutunda ince, yalıtımlı ve yumuşak tellerdir. Lead’ler elektrik uyarılarını defibrilatörden kalbinize taşır ve kalbin doğal aktivitesi hakkındaki bilgileri implante edilebilen defibrilatöre geri aktarır.

İmplante Edilebilen Defibrilatöre (IAD) ihtiyacım var mı?

SCD açısından yüksek risk altında olan kişiler arasında şunlar bulunur3:

 • Kalp krizi geçirmiş kişiler.
 • Kalp yetmezliğiolan hastalar.
 • Daha önce SCD geçirmiş veya ailesinde SCD vakası bulunan kişiler.
 • Düşük ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) olan kişiler.

Doktorunuz IAD’ye ihtiyacınız olduğunu belirtirse ventriküler taşikardi veya ventriküler fibrilasyon adı verilen anormal kalp ritimleri (aritmiler) yaşıyor ya da yaşama riski altında olabilirsiniz. Hayati tehlikeye yol açan bu ritimler, hemen tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilen SCD’ye neden olabilir. Ani kalp durması riski altındaysanız IAD, mevcut en iyi tedavi seçeneğidir.

IAD nasıl çalışır?

İmplante edilebilen defibrilatör, kalp hızınızı günün 24 saati kontrol etmek üzere tasarlanmıştır. Kalbiniz aşırı hızlı veya düzensiz atıyorsa cihaz öncelikle kalp ritminizi düzeltmek için küçük, acısız elektrik sinyalleri gönderir. Kalbin hızlı atmaya devam etmesi halinde defibrilatör, kalbinizi normal ritmine geri getirmek için bir elektrik şoku uygular. IAD aynı zamanda yavaş kalp hızlarını düzeltmek için kalbe elektrik uyarıları göndermek amacıyla da kullanılabilir.

Ölümcül aritmi geçiren kişilerin %98’i defibrilasyon ile tedavi edildiğinde sağ kalır.4

Hekiminiz, IAD cihazını kalp rahatsızlığınız için en etkili tedavileri iletecek şekilde kurar.

Bu, haftanın 7 günü ve günün 24 saati yanınızda bir acil durum müdahale ekibi bulundurmak gibidir.

Defibrilatör implantasyonu

Defibrilatör implantasyon prosedürü, açık kalp ameliyatı gerektirmez ve çoğu kişi 24 saat içerisinde evine geri dönebilir. Ameliyattan önce, uykulu ve rahat hissetmeniz için ilaç verilebilir. Prosedür genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

İmplantasyon prosedürü, aşağıdaki genel adımları içerir:

 1. Göğsün üst kısmında, köprücük kemiğinin hemen altında, yaklaşık 5 ila 10 cm uzunluğunda küçük bir kesi açılır.
 2. Toplardamar içinden kalbinize doğru bir veya iki lead yönlendirilir ve lead’ler implante edilebilen defibrilatöre takılır.
 3. Defibrilatör ayarları kurulur ve cihazın tıbbi gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde düzgün çalıştığından emin olmak için cihaz test edilir.
 4. Defibrilatör, derinizin altına yerleştirilir ve göğsünüzde açılan küçük kesi kapatılır.

Bu bilgiler size, ailenize ve arkadaşlarınıza yöneliktir. SCD ve implante edilebilen defibrilatörler (IAD’ler) hakkında temel bilgiler sunmaktadır. Tıbbi durumunuz ve kişiselleştirilmiş tedavi yönetiminiz hakkında doktorlarınıza danışın.

Daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla aritmi konusunda konuşmaya ilişkin danışma kılavuzlarımızı indirin.

Referencias

1 Zipes DP, Roberts D. Results of the international study of the implantable pacemaker cardioverter-defibrillator. A comparison of epicardial and endocardial lead systems. The Pacemaker-Cardioverter-Defibrillator Investigators. Circulation. July 1, 1995;92(1):59-65.

2 Epstein AE, DiMarco JP, Ellenbogen KA, et al. ACC/AHA/HRS 2008 Guidelines for Device-Based Therapy of Cardiac Rhythm Abnormalities [corrections appear at J Am Coll Cardiol. April 21, 2009;53(16):1473. J Am Coll Cardiol. January 6, 2009;53(1):147]. J Am Coll Cardiol. May 27, 2008;51(21):e1-62.

3 American Heart Association. Statistical fact sheet. Sudden death from cardiac arrest. Disponible en: americanheart.org. Acceso: 22 de abril de 2019.

4 Glikson M, Friedman PA. The implantable cardioverter defibrillator. Lancet. April 7, 2001;357(9262):1107-1117.

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz