BLOG:
7 BEKLENMEDİK KALP YETMEZLİĞİ BELİRTİSİ

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuza danışmak için bu belge ile görüşmeye yön verebilirsiniz..

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

KILAVUZU İNDİR

Para consultar con tu médico, puedes guiar la conversación con el siguiente documento:

Kalp yetmezliği kalp kasının zayıfladığı ve etkili bir şekilde kan pompalayamadığı bir rahatsızlıktır. Kalp yetmezliği terimi, kalbinizin pompalamayı durdurduğu anlamına gelmez; daha ziyade, kalp kasınızın vücudunuzun gereksinimlerini karşılamaya yetecek kadar kan pompalayamadığı anlamına gelir.

Kalp yetmezliği, progresif, bir rahatsızlıktır; bu da gittikçe kötüleşeceği anlamına gelir. Başlarda hiçbir semptom göstermeyebilirsiniz ancak zamanla kalbinizin pompalama becerisi zayıflamaya devam eder. Bazı kalp yetmezliği hastalarının yaşadığı 7 beklenmedik semptom şöyledir:

1. UYKU PROBLEMLERİ

Kalp yetmezliği hastalarının yarısı, uyku sırasında nefes almada görev alan kaslara beyinden gerekli sinyaller gitmediğinde ortaya çıkan bir uyku bozukluğu olan uyku apnesinden de muzdariptir.

Bu durum normal nefes almayı kesintiye uğratarak beyne yeterli oksijenin gitmesini engelleyebilir; bu da beynin hastayı derin uykudan hızlı bir şekilde uyandırmasına ve hastanın panik halinde kalkmasına neden olur. Bu his genellikle hasta dik oturduktan birkaç dakika sonra kaybolur.

2. DEPRESYON

Depresyonun, kalp yetmezliği yaşayan insanlarda sağlıklı insanlara kıyasla 2-3 kat daha yaygın olduğunu biliyor muydunuz?

Bunun nedeni; sağlık durumlarından dolayı hissettikleri kaygı, aile ve arkadaşlara bağımlılıkla ilgili endişe veya kalp yetmezliği semptomlarıyla günlük hayatta başa çıkmanın zorlukları olabilir.

Düzenli, orta düzeyli egzersiz bu konuda yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, bu egzersizlerin kalbe yararlı ve hastaların daha iyimser olmalarına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

3. AYAKKABILARIN KÜÇÜK GELMESİ

Ayak ve bileklerde şişme, kalp yetmezliğinin yaygın semptomlarıdır. Bunun nedeni, sıvıların birikmesi ve düzgün böbrek işlevindeki düşüştür. Bileklerdeki şişme, kişi yatıp dinlendiğinde genellikle iyileşir.

Hızlı ve açıklanamayan şişme veya aşırı kilo alma (24 saatte 1-2 kg) durumlarını doktorunuza bildirmeniz gerekir.

4. ÜST ÜSTE YASTIK KOYMA

Kalp yetmezliği hastaları, akciğerlerindeki sıvılar nedeniyle yatarken nefes darlığı yaşayabilir.

Bu konuda yardımcı olmak için bazen hastalara altlarına ek yastıklar koymaları tavsiye edilir; böylece hastalar daha dik bir konumda uyuyabilir. Böyle yatılması genelde hastanın daha kolay nefes almasına ve daha rahat hissetmesine yardımcı olur.

5. DÜŞÜK ENERJİ

Nefes darlığı ve düşük enerji, kalp yetmezliğinin iki yaygın semptomudur. Hatta bu rahatsızlığa sahip olan hastaların çoğunun birkaç dakikalık fiziksel aktiviteden sonra bile nefesleri kesilir.

Bunun nedeni, kan tarafından taşınan oksijen ve besinlerin kaslara ve dokulara daha az miktarda ulaşmasıdır.

Orta düzeyli egzersiz kalbi güçlendirebileceğinden, kalp yetmezliği olan çoğu hasta için faydalı olabilir. Kalp ne kadar sağlıklıysa o kadar fazla kan pompalar.

6. DURDURULAMAYAN ÖKSÜRÜK

Kalp yetmezliği çoğunlukla inatçı öksürük veya hırıltıyla ilişkilendirilir; bu da akciğerlerde biriken sıvıların diğer bir sonucudur.

Gittikçe kötüleşen öksürük çoğu zaman, kalp yetmezliğinin ilerlediğinin ve dolayısıyla hastanın doktoruyla iletişime geçmesi gerektiğinin bir göstergesidir.

7. ÜŞÜME HİSSİ

Kalp yetmezliği olan hastalar; kollarında, bacaklarında, ellerinde ve ayaklarında bir soğukluk hissedebilir. Bunun nedeni vücudun, mevcut sıcak kanın çoğunu beyne ve diğer hayati önem taşıyan organlara yönlendiriyor olmasıdır.

Kan dolaşımını iyileştirmek için sıcak tutan kıyafetler giyebilir, kısa yürüyüşlere çıkabilir veya düzenli olarak masaj yaptırabilirsiniz.


Nedenler, semptomlar, risk faktörleri ve tedavi seçenekleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu adresten kalp yetmezliği web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu semptomlardan herhangi birini hissediyorsanız hasta kılavuzumuzu indirin ve semptomlarınızla ilgili konuşmak üzere doktorunuzdan randevu alın.

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz