KALP YETMEZLİĞİNİ YÖNETME SAYFASI

Hastalik yönetimi

Hastalığı yönetme seçenekleri hakkında bilgi edinin


En iyi kararları verebilmek için doktorunuza danışın


Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

1. Saptama


EKG testi sırasında, kalbin elektriksel aktivitesini tespit edebilen elektrotlar (sensörler) göğsünüze ve bazen uzuvlarınıza yerleştirilir. EKG; her bir kalp atımının zamanını ve elektrik fazlarının süresini ölçer. Aritmi varlığının ve kardiyak impuls kondüksiyonundaki değişimlerin tespitine ve kaydedilmesine olanak tanır.

Rutin tıbbi değerlendirmeler, doktorunuzun sağlık durumunuzu yakından izleyip kalp yetmezliğiyle ilgili erkenden tanı koymasına olanak tanır.

• Doktorunuzun düşündüğü tedaviye göre, kalbinizin boyutunu değerlendirmek ve işlevlerini kontrol etmek için bir ekokardiyogram testi yaptırmanız istenebilir. Bu test, sol ventrikülün ejeksiyon fraksiyonunun tespitine de olanak tanır. Bu, sol ventrikülün her bir kalp atışıyla kanı vücuda düzgün şekilde pompalama becerisi anlamına gelir.

Sol Ventrikül Ejeksiyon Fraksiyonu (LVEF), her kalp atışında kalpten vücuda pompalanan kanın yüzdesidir. Ejeksiyon fraksiyonu değerinize göre, doktorunuz kalbinizin bir pompa olarak görevini ne kadar iyi yerine getirdiğine karar verecektir.

Ejeksiyon fraksiyonu (EF) nasıl ölçülür?

Ejeksiyon fraksiyonunu (EF) değerlendirmede kullanılan en yaygın yöntem ekokardiyogramdır. Bu test düzenli olarak doktorun muayenehanesinde veya hastanenin tanı bölümünde yapılır.

Ejeksiyon fraksiyonu (EF) değeri zaman içinde değişebildiğinden, doktorunuz gerekli gördükçe bu değerin doktorunuz tarafından düzenli olarak ölçülmesi önemlidir.

Tipik EF kademeleri tablosu:

50–75%

Kalbin pompalama kapasitesi:

NORMAL

36–49%

Kalbin pompalama kapasitesi:

AZALMIŞ

%35 ve daha düşük

Kalbin pompalama kapasitesi:

DÜŞÜK

Ejeksiyon fraksiyonu (EF) değerleri %35 veya daha düşük olan kişiler, Ani Kalp Durması (SCA) ya da ani kardiyak ölüm riski altındadır.

Sağlıklı bir kalbin EF değeri %50 ile %75 arasındadır. Bu değer, kalbin kanı düzgün bir şekilde pompaladığı ve hem vücuda hem de beyne yeterli oksijenli kanı sağlayabildiği anlamına gelir. Sağlıklı bir kalp bile her atışıyla kalpten %100 oranında kan pompalamaz; kanın belirli bir kısmı daima kalp içinde kalır.

Kalbinizin ne kadar hızlı attığını nabzınızı ölçerek belirleyebilirsiniz. Nabzınızın düzensiz veya yavaş olduğunu fark ederseniz bir doktora danışın.

Bir elinizi, avcunuz yukarı bakacak şekilde çevirin. Diğer elinizin işaret ve orta parmağını, baş parmağın altında kalacak şekilde bileğinizin iç kısmına koyun. Kalp atışınızı hissediyorsanız parmaklarınızı doğru konumlandırmışsınız demektir. 1 dakika boyunca kalp atışlarınızı sayın veya 30 saniye boyunca sayıp bulduğunuz sayıyı ikiyle çarpın.

Nabzınızı, aynı parmakları kullanarak ve önceki işlemdekine benzer işlemler yaparak boyundan da ölçebilirsiniz.

2. Azaltma


Kalp yetmezliğiniz varsa Kardiyak Resenkronizasyon Tedavisi (CRT) cihazı adı verilen, implante edilebilen bir kalp cihazı taktırmaya aday olabilirsiniz.
Bu cihazın 3 işlevi bulunur:

Doktorunuz kalp yetmezliğiniz olduğu, rahatsızlığın ilerlemeye devam ettiği ve reçete edilen ilaç tedavisiyle iyileşmediği kanısına varırsa CRT cihazı taktırmaya aday olabilirsiniz.

Cihaz, belirli parametrelerle programlanmıştır. Bu parametreler, doktorunuz tarafından kas koordinasyonu olmayan (veya senkronize olmayan) ve etkisiz kalp atışlarınızı düzeltmek adına özel durumunuz göz önünde bulundurularak belirlenir.

Bu cihaz sayesinde doktorunuz hastalığınızı daha iyi bir şekilde kontrol altına alabilir ve kalp yetmezliğinizi kontrol altında tutmak için tedavinizi optimize edebilir. Günümüz teknolojisi sayesinde doktorunuz, özel patolojinize bağlı olarak kalp pilinizi kontrol edip değişiklikler yapabilir.

3. Yanit Verme


Kardiyak Resenkronizasyon Tedavisi (CRT) cihazı, derinin altına implante edilip hızlı ve düzensiz ritimleri düzeltmek için tedaviler sağlar.

Bu cihazın 3 işlevi bulunur:

Düzensiz, kesik kesik veya yavaş kalp atışlarına müdahale etmek üzere tedaviler uygular.

Kalbi sürekli olarak izler ve hızlı kalp ritimlerini düzeltmek üzere otomatik olarak tedaviler uygular.

Cihaz, kalbin pompalama hareketini koordineli hale getirir ve hızlı, düzensiz veya yavaş kalp ritimleri için tedavi sağlar.

İmplantasyon prosedürü, açık kalp ameliyatı gerektirmez ve çoğu kişi 24 saat içinde evine geri dönebilir.

4. Tedavi


Sağlıklı alışkanlıklara sahip olmak, kalp hastalıklarını önlemeye ve yaşam kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  • Sağlıklı beslenin: Meyve ve sebze, yüksek lif içeren gıdalar, yağsız et ve balığın yanı sıra zeytinyağı gibi doymamış yağlar tüketin. Alkol ve kafeinli içecek tüketiminizi azaltın.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın: Her gün en az yarım saat fiziksel aktivitede bulunmaya çalışın.
  • Sigara içmek gibi zararlı alışkanlıklardan kaçının.
  • Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin: Yüksek tansiyonunuz varsa doktorunuzun talimatlarına uyun ve reçetelenen ilaçların hepsini söylendiği şekilde alın.
  • Kolesterolünüzü kontrol edin: Kolesterol düzeylerinizi düzenli olarak kontrol ettirin. Yüksek kolesterollü gıdaları daha az tüketin ve gerekirse doktorunuzun reçetelediği şekilde kolesterol düşürücü ilaçlar alın.
  • Stres düzeylerinizi kontrol altında tutun: Hayatınızdaki stresi olabildiğince azaltın. Stresi yönetmek için kas gevşetme, derin nefes alma ve egzersiz gibi sağlıklı teknikler uygulayın.
  • Uyku apnesi ve tiroit bozukluklarıyla ilgili tedavi olun: Uyku apneniz veya tiroit bozukluğunuz varsa doktora giderek uygun tedaviyi almak önemlidir.

Kalp yetmezliğini tedavi etmek için farklı türde ilaçlar kullanılır. Doktorunuz, hastalığın ilerlemesini kontrol altına almak için farklı ilaçları birlikte (beta blokerler, antikoagülanlar ve diüretiklerin yanı sıra farklı ilaçlar) reçete edebilir.

Kalp yetmezliğinizin nedeni düzgün çalışmayan bir kapaksa veya rahatsızlığınız bu nedenle kötüye gidiyorsa doktorunuz kapağı düzeltmek ya da değiştirmek için bir kalp ameliyatı yapılmasını düşünebilir. Kalp yetmezliğiniz şiddetli ve geri döndürülemez bir durumdaysa Ventriküler destek cihazı implantasyonu veya kalp nakli ameliyatı düşünülebilir.

Tedavi seçenekleriniz hakkında doktorunuza danışın.

Durumunuzu izlemek ve tedavilerin düzgün işleyip işlemediğini veya yeni semptomlar ya da yan etkilerin görülüp görülmediğini kontrol etmek için doktorunuzla iletişiminizi sıkı tutun.

Acil bir durumda yardım alın. Kalp hızınız normalden hızlıysa, bayılacak gibi hissediyorsanız, göğüs ağrılarınız veya çarpıntılarınız varsa ya da nefesinizin daraldığını fark ederseniz hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Comparte esta información:

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz