BLOG:
KALP PİLİYLE YAŞAM NASILDIR?

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuza danışmak için bu belge ile görüşmeye yön verebilirsiniz..

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

KILAVUZU İNDİR

Para consultar con tu médico, puedes guiar la conversación con el siguiente documento:

Deniz bir gün kötü, hem de çok kötü hissettiğini fark etti. Nabız atışı çok yavaştı. Kliniğe gitti ve birkaç testten sonra tanı kondu: Bir kalp pili implante edilmesi gerekiyordu.

“Kalp pili implante etmemiz gerekiyor” ifadesi, daha önce hiç kalp sorunları yaşamış biriyle konuşmadıysanız genellikle büyük bir korku oluşturur. Bilgisizlik başlangıçta büyük korkulara neden olabilir ancak zaman geçtikçe hem hasta hem de hastanın ailesi cihaza aşina olur.

Bilimin ilerlemesi sayesinde günümüzde kalp pilleri, insanların normal bir yaşam sürmesine olanak tanımaktadır. Kullanımına ve cihaz türüne göre kalp pilleri beş ila yedi sene boyunca dayanabilir.

Buna ek olarak, geçmişte mikrodalga fırın gibi makineler cerrahi olarak implante edilen kalp cihazlarında değişimlere neden olabiliyor veya bir şekilde bu cihazları etkileyebiliyorken devre sistemlerindeki ve cihaz izolasyonundaki gelişmeler sayesinde artık bu tür makinelerden kaynaklanan girişim riski de azalmıştır. Ancak yine de kalp pili takan kişilerin alması gereken bazı önlemler söz konusudur.

İmplante edilebilen kalp cihazı olan kişilerin çoğu, ameliyatın ardından tamamen iyileştikten sonra normal günlük aktivitelerini yapmaya döner. Ancak doktorunuzun kaçınmanızı isteyebileceği bazı belli durumlar olabilir.

Doktorunuz, durumunuza göre size özel yönergelerde bulunacaktır ancak aşağıda iyileştikten sonra uyabileceğiniz bazı genel ipuçları yer almaktadır.

Egzersiz hakkında

Doktorunuz bunun güvenli olduğunu söyledikten sonra kademeli olarak normal yaşam tarzınıza dönebilirsiniz. Çoğu kişi iyileştikten sonra egzersizlerine devam edebilir.

Ancak düşmenize veya implantınızın bulunduğu yerin darbe almasına yol açabilecek sert fiziksel temaslardan kaçınmanız gerekir. Aksi takdirde cihazınız veya cihazınızın lead’leri hasar görebilir. Belirli aktivitelerle ilgili sorularınız varsa doktorunuzla görüşün.

Seyahatler hakkında

İmplante edilen kalp cihazı olan kişilerin çoğu, bazı sınırlamalar gerektiren farklı bir tıbbi durumları olmadığı sürece serbestçe seyahat edebilir. Rahat bir şekilde seyahat etmenin püf noktası hazırlıklı olmaktır. Bir seyahate çıkmadan önce doktorunuzla konuşun.

Önlemler

Aşağıdaki önlemleri her zaman aklınızda tutmanız gerekir. Aşağıdakilerle ilgili olarak doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde konuşun:

  • Cihaz, alarmı etkinleştirebileceğinden metal detektöründen geçerken (örneğin havalimanında) güvenlik personeline kalp pilinizin olduğunu güvenlikten geçmeden önce belirtin.
  • Dedektörün içindeki mıknatıs, cihazınızın çalışma modunu geçici olarak değiştirebileceğinden, güvenlik personeline el tipi metal dedektörlerinin kalp pili üzerinde uzun bir süre boyunca (bir-iki saniyeden uzun) tutulmaması gerektiğini hatırlatın.
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MR veya MRI) makinelerinden ya da diğer büyük manyetik alanlardan kaçının. Bunlar, kalp pilinin programlamasını veya işlevini etkileyebilir (MRI’yı tolere edecek şekilde tasarlanmış özel kalp pili türleri hariç).
  • Diyatermiden (fiziksel tedavide kasları tedavi etmek için ısı kullanımı) kaçının.
  • Geçici olarak cihazınızın “kafasını karıştırabileceklerinden” araba veya tekne motoru gibi büyük motorlar üzerinde çalışırken bunları kapatın.
  • Telsiz veya televizyon vericileri, elektrikli kaynak makineleri, yüksek gerilimli kablolar, radar donanımları veya döküm fırınları gibi yüksek voltajlı makinelerden ya da radar makinelerinden kaçının.
  • ABD’deki cep telefonlarının (3 watt’tan düşük) kullanımı genellikle güvenlidir. Genel olarak, cep telefonlarının cihazdan en az 15 cm (altı inç) uzakta tutulması önerilir. Cep telefonunuzu, kalp piline yakın olan cepte taşımaktan kaçınmanız tercih edilir.
  • Kulaklıklar, yakın temas halinde cihazın işleviyle girişim yaratabilecek manyetik maddeler içerebilir. Kulaklıkların cihazınızdan en az 1,2 inç veya 3 santimetre uzakta tutulması önerilir. Kulaklıkları boynunuzun etrafına asmanız veya göğüs cebinde taşımanız önerilmez.
  • Kalp piliniz olduğunu belirten kimlik kartını her zaman yanında taşımanız çok önemlidir. Buna benzer olarak, üzerinizde cihaz varsa tıbbi uyarı bilekliği veya kolyesi takmanız da önerilir.

Kalp piline yakın mesafede belirli ekipmanların kullanımıyla ilgili sorularınız varsa mutlaka hekiminize veya cihaz şirketine danışın.

Kardiyovasküler hastalıklarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın: www.sandbox.cuidandotucorazon.com

Kullanılan referanslar:

https://cuidateplus.marca.com/enfermedades/enfermedades-vasculares-y-del-corazon/2004/04/20/vivir-marcapasos-3480.html

https://www.medtronic.com/es-es/tu-salud/tratamientos-y-terapias/bradicardia/vivir-con.html

http://healthlibrary.uchospitals.edu/Spanish/conditions-and-treatments/service-line/dermatology-22/Content/adult-diseases-and-conditions-v0/vivir-con-un-marcapasos-o-cardiodesfibrilador-implantable-cdi/

https://www.youtube.com/watch?v=iYy9C71pO-g

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz