BLOG:
KALP YETMEZLİĞİYLE EVİNİZDE GÜNLÜK RUTİNİNİZE DEVAM EDERKEN UYGULAYABİLECEĞİNİZ 8 İPUCU

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuza danışmak için bu belge ile görüşmeye yön verebilirsiniz..

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

KILAVUZU İNDİR

Para consultar con tu médico, puedes guiar la conversación con el siguiente documento:

Latin Amerika’da başlıca mortalite nedenlerinden biri kardiyovasküler hastalıklardır. Bu hastalıkların zamanında tespit edilip düzgün bir şekilde tedavi edilmesi hayatınızı kurtarabilir.

Öncelikle şunun açıklığa kavuşturulması gerekir; kalp yetmezliği tıbbi yardım gerektiren bir kalp rahatsızlığıdır ancak kalbinizin durduğu anlamına gelmez. Bu rahatsızlıkla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız veya size zaten bu hastalığın tanısı konmuşsa buraya tıklayın.

Aşağıdaki adımların, bu tıbbi durumu iyileştirmek üzere alışkanlıklarımızı değiştirmeye yönelik bir sürecin parçası olduğunu unutmayın:

 1. Kendinizi her gün tartın

Kilonuz üzerinde sıkı bir kontrole sahip olmanız önemlidir. Kansas City’deki University of Missouri’de (Missouri Üniversitesi) Kardiyoloji doktoru ve profesör olan Tracy Stevens’a göre her sabah tuvalete girdikten sonra kendinizi tartmanız gerekir. Günde yaklaşık bir buçuk kilo (üç libre) veya haftada yaklaşık iki buçuk kilo (beş libre) alıyorsanız bu bir uyarı işaretidir ve vücudunuzda sıvı tuttuğunuz anlamına gelebilir. Ayak bileklerinizi, bacaklarınızı ve karnınızı kontrol edin; şişme gözlemlerseniz bu, ödemin veya dokularınızda sıvı birikiminin bir işareti olabilir ve doktorunuzdan acil yardım almanız gerekebilir.

 1. Kan basıncınızı kontrol edin

Kan basıncı ölçümü sayesinde kalbinizde gerilim olup olmadığı tespit edilebileceğinden, doktorunuz kan basıncınızı takip etmek isteyecektir. Bu gerilim, kasın zayıflayıp daha az etkili bir şekilde çalışmasına yol açabilir. Ölçümlerinizle ilgili ayrıntılar sağlayabilmeniz ve doktorunuza gerçekleştirilen kontrollerle ilgili bilgiler verebilmeniz için basit seçeneklerden biri arteriyel izleme cihazı satın almaktır.

 1. Sıvı tüketiminizi sınırlayın

Çok fazla sıvı tüketmek, tıbbi durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Dr. Stevens, çoğu kişinin vücutlarını temizlemek için daha fazla sıvı tüketmeleri gerektiğine inandığını ancak kalp yetmezliği olan kişilerde böbreklerin sodyum ve suyu atma kapasitesi daha düşük olduğundan bunun geçerli olmadığını belirtiyor. “Çoğu kişinin kahve, çay, meyve suyu gibi içecek ve çorba, karpuz, dondurma, jöle gibi su içeriği yüksek olan gıda tüketimlerini sınırlaması gerekir,” diye ekliyor Dr. Stevens. Bu, sıvı tüketmeyi tamamen kesmeniz gerektiği anlamına gelmiyor; doktorunuzun önerdiği miktarları ve sıvıları aşmamanız yeterli olacaktır.

 1. Tuz tüketimini azaltın

Günlük beslenmenizdeki sodyum miktarını azaltmak, tıbbi durumunuzu anlamlı ölçüde iyileştirmek için büyük önem taşır. Tuz tüketiminizi azaltmanız önemlidir; yemeklerde kullandığınız tuzu azaltmak için küçük adımlar atarak başlayabilirsiniz. Konserve veya donmuş gıdalar satın alırken “Az tuzlu” ya da “Tuz eklenmemiştir” olarak işaretlenenleri seçin. Pastırma, kızarmış gıdalar, hazır yemek ve tuzlu tereyağından kaçınmanız gerekir.

 1. Doktorunuzun talimatlarını kelimesi kelimesine uygulayın

Doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar, tıbbi durumunuzu etkileyen semptomlar için özel olarak verilmiştir. İlaçlarınızı düzenli bir şekilde almanız hayati önem taşır; anımsatıcılar kurun, buzdolabına not bırakın veya ilaç düzenleyici kutular kullanın.

 1. Başarı için giyinin

Üstünde sıkı bir bant bulunan uzun çoraplar giymeyin; bu tür çoraplar, kanın ayaktan kalbe ulaşmasını engelleyebilir ve bacağınızdaki kan damarlarında pıhtılaşma oluşması riskini artırabilir. Aynı zamanda kalp yetmezliğini kontrol altına almanıza yardımcı olacağından vücut sıcaklığınızı kontrol altında tutmanız da önemlidir. Araştırmalar, vücut ısısında düşüşün hastalığın bir işaretçisi olabileceğini göstermektedir.

 1. Uykunuzu iyi alın

Genellikle uyku kalitesinin optimal düzeylerde olması sağlığınızı korumak için idealdir. Kalp yetmezliğiniz varsa dinlenmek daha da önem kazanır ve stabilitenizi korumak için neredeyse olmazsa olmazdır. New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre kalp yetmezliği olan hastaların uyku bozuklukları yaşama olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle de sıkı bir rutininizin olması önemlidir.

Aşağıdaki adımları uygulayarak uyku alışkanlıklarınızı kontrol edebilirsiniz:

 • Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın.
 • Odanızı karanlık ve serin tutun.
 • Özellikle uyku apnesi semptomlarını hafifletmek için tasarlanmış yastıklar edinin.
 1. İlerlemenizi izlemek için bir kalp izleme cihazı edinmeyi göz önünde bulundurun

Evde izleme sistemleri sizi güvende tutabilir ve ilerlemenizi izleyebilir. Rahatsızlığınız konusunda yardımcı olabilecek farklı cihazların olduğunu unutmayın. Bu cihazların çoğu kan basıncınızı, kalp hızınızı, ağırlığınızı, sıvı tutulumunu ve vücut sıcaklığınızı izler; bazılarında ise kontrole gitmeniz için gerekçeli bir uyarı veren özellikler bulunur.

Son olarak, doktorunuzun sağladığı tıbbi bakım konusunda oldukça özenli olmanın yanı sıra evde doğru bir yönetim ile tıbbi durumunuzun üstesinden gelebileceğinizin bilincinde olmak da önemlidir. Bu basit önlemler, kalp yetmezliğiyle daha kolay ve huzurlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olur.

Farklı kardiyovasküler hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz