HASTALIK
YÖNETİMİ

Hastalik yönetimi

Atriyal Fibrilasyon (AF) için tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin


En iyi kararları verebilmek için doktorunuza danışın


Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

1. Saptama


EKG testi sırasında, kalbin elektriksel aktivitesini tespit edebilen elektrotlar (sensörler) göğsünüze ve bazen uzuvlarınıza yerleştirilir. EKG, her bir kalp atımının zamanını ve elektrik fazlarının süresini ölçer

Tıbbi değerlendirme, malin aritmi (kanı kalpten tüm vücuda pompalayan odacıklar olan ventriküllerde ortaya çıkan aritmi) riski altında olup olmadığınızı tespit etmenin temel yollarından biridir.

Sürekli kalp izleme, seyrek olarak gerçekleşen düzensiz kalp atışlarını yakalamaya yarayan bir yöntemdir. Bazı vakalarda herhangi bir semptom bile hissedilmeyebilir.
Holter İzleme Cihazı: Bu taşınabilir EKG cihazı sayesinde günlük rutininizi devam ettirirken yedi güne kadar kalbinizin elektriksel aktivitesini kaydedebilirsiniz. EKG’nizin kaydedilmesi, doktorunuzun kalp hızınızı analiz etmesine ve olası anormallikleri tespit etmesine olanak tanır.

Takılabilir Kardiyak İzleme Cihazı (ICM): ICM, göğüs bölgesinde derinin altına implante edilen bir cihazdır. ICM, en az üç seneye kadar anormal kalp ritimlerini tespit eder ve saklar.

• Sizi tedavi eden doktorun değerlendirmesine bağlı olarak, kalbinizin boyutunu değerlendirmek ve işlevlerini kontrol etmek için sizden bir ekokardiyogram istenebilir.

• Tanı için kullanılan bir diğer tanısal test ise koroner anjiyografidir. Bu test, kalbinizdeki arterlere kanın nasıl aktığını izler. Ekokardiyogram gibi bu test de gerekli görüldüğü takdirde doktorunuz tarafından talep edilir.

• Elektrofizyolojik Çalışma (EPS) adlı özel bir test, kalbin elektrik sisteminin işlevini dikkatli bir şekilde gözlemleyip anormalliklerin olup olmadığını doğrulamak için yapılır.

Bu farklı bir tanısal alternatiftir. Doktorunuzun kararına göre, kalbinizin elektriksel sisteminde bir bozukluk olup olmadığını daha detaylı bir şekilde incelemek için gerçekleştirilebilir.
Bu test, tedaviyi belirlemek için tam olarak hangi kardiyak aritmi türünün söz konusu olduğunun saptanmasına olanak tanır.

Kalbinizin ne kadar hızlı attığını nabzınızı ölçerek belirleyebilirsiniz. Nabzınızın düzensiz veya yavaş olduğunu fark ederseniz bir doktora danışın.

Bir elinizi, avcunuz yukarı bakacak şekilde çevirin. Diğer elinizin işaret ve orta parmağını, baş parmağın altında kalacak şekilde bileğinizin iç kısmına koyun. Kalp atışınızı hissediyorsanız parmaklarınızı doğru konumlandırmışsınız demektir. 1 dakika boyunca kalp atışlarınızı sayın veya 30 saniye boyunca sayıp bulduğunuz sayıyı ikiyle çarpın.

Nabzınızı, aynı parmakları kullanarak ve önceki işlemdekine benzer işlemler yaparak boyundan da ölçebilirsiniz.

El diagnóstico de la Fibrilación Auricular se fundamenta en el electrocardiograma. En este procedimiento, se observa la actividad eléctrica del corazón. Si el paciente está en Fibrilación Auricular en ese preciso momento, se puede detectar un ritmo irregular que es característico.

Es un electrocardiograma portátil que llevas contigo mientras te monitorea la actividad eléctrica de tu corazón por 24 horas y graba la actividad si el episodio ocurre en ese tiempo.
El 68% de los episodios son detectados por este medio.

En algunos casos, la F.A. es difícil de detectar. Por eso, a veces es necesario realizar una pequeña cirugía para implantar un sistema de monitoreo que permite medir momento exacto en el que se presenta la condición.

Usted puede determinar la rapidez con que late su corazón tomándose el pulso. Si el pulso es irregular o lento, hable con su medico.

Voltee una mano, con la palma hacia arriba. Coloque el dedo índice y medio de su otra mano suavemente a una pulgada de la base del pulgar. Cuando la posición es correcta, debe sentir el latido de su corazón. Cuente la cantidad de latidos en 15 segundos.

El pulso también se puede encontrar en el cuello con dos dedos de manera similar.

2. Azaltma


Kalp atışı ritmini düzenlemeye yardımcı olan reaktif antitaşikardi teknolojisi yoluyla atriyal fibrilasyonun ilerlemesini yavaşlatabilen, implante edilebilen kardiyak cihazlar mevcuttur.

Düzensiz, kesik kesik veya yavaş kalp atışlarına müdahale etmek üzere tedaviler uygular

Kalbi sürekli olarak izler ve hızlı kalp ritimlerini düzeltmek üzere otomatik olarak tedaviler uygular.

Bu cihazlar; kas koordinasyonu olmayan (veya senkronize olmayan), etkisiz kalp atışlarını düzeltmeye ve hızlı, düzensiz ya da yavaş kalp ritimlerini iyileştirmeye yönelik tedaviler sağlar.

3. Yanit Verme


Kardiyak Resenkronizasyon Tedavisi (CRT) cihazı, derinin altına implante edilip kas koordinasyonu olmayan (veya senkronize olmayan), etkisiz kalp atışlarını düzeltmeye ve hızlı, düzensiz ritimleri iyileştirmeye yönelik tedaviler sağlar.

Bu cihazın 3 işlevi bulunur:

Düzensiz, kesik kesik veya yavaş kalp atışlarına müdahale etmek üzere tedaviler uygular

Kalbi sürekli olarak izler ve hızlı kalp ritimlerini düzeltmek üzere otomatik olarak tedaviler uygular.

Cihaz; kas koordinasyonu olmayan (veya senkronize olmayan), etkisiz kalp atışlarını düzeltmeye ve hızlı, düzensiz ya da yavaş kalp ritimlerini iyileştirmeye yönelik tedaviler sağlar.

İmplantasyon prosedürü, açık kalp ameliyatı gerektirmez ve çoğu kişi 24 saat içinde evine geri dönebilir.

4. Tedavi


Sağlıklı alışkanlıklara sahip olmak, kalp hastalıklarını önlemeye ve yaşam kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 • Sağlıklı beslenin: Meyve ve sebze, yüksek lif içeren gıdalar, yağsız et ve balığın yanı sıra zeytinyağı gibi doymamış yağlar tüketin. Alkol ve kafeinli içecek tüketiminizi azaltın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın: Her gün en az yarım saat fiziksel aktivitede bulunmaya çalışın.
 • Sigara içmek gibi zararlı alışkanlıklardan kaçının.
 • Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin: Yüksek tansiyonunuz varsa doktorunuzun talimatlarına uyun ve reçetelenen ilaçların hepsini söylendiği şekilde alın.
 • Kolesterolünüzü kontrol edin: Kolesterol düzeylerinizi düzenli olarak kontrol ettirin. Yüksek kolesterollü gıdaları daha az tüketin ve gerekirse doktorunuzun reçetelediği şekilde kolesterol düşürücü ilaçlar alın.
 • Stres düzeylerinizi kontrol altında tutun: Hayatınızdaki stresi olabildiğince azaltın. Stresi yönetmek için kas gevşetme, derin nefes alma ve egzersiz gibi sağlıklı teknikler uygulayın.
 • Uyku apnesi ve tiroit bozukluklarıyla ilgili tedavi olun: Uyku apneniz veya tiroit bozukluğunuz varsa doktora giderek uygun tedaviyi almak önemlidir.

Durumunuzu izlemek ve ilaçların düzgün işleyip işlemediğini veya yeni semptomlar ya da yan etkilerin görülüp görülmediğini kontrol etmek için doktorunuzla iletişiminizi sıkı tutun.

 • Antiaritmik ilaçlar
  • Elektriksel kardiyoversiyondan sonra (bkz. aşağıdaki sekmede yer alan Tıbbi Prosedürler), doktorunuz gelecekteki Atriyal Fibrilasyon nöbetlerini önlemek için antiaritmik ilaçlar yazabilir.
 • Kalp hızını kontrol altına alan ilaçlar
  • İlaçlar, normal bir kalp ritmine tekrardan ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Antikoagülasyon ilaçları
  • Antikoagülasyon ilaçları, kanın pıhtılaşma becerisini azaltarak trombüs oluşumunu önler ve inmeleri engellemeye yardımcı olur.
  • İnmeler çok tehlikelidir; Beyninizde kalıcı hasarlara ve hatta ölüme neden olabilirler.

 • İki tür ablasyon prosedürü mevcuttur:
  • Kriyoablasyon: Etkilenen alan dondurularak bir yara dokusu oluşturulur.
  • Radyofrekans ablasyonu: Isı kullanılarak sorunlu alan yok edilir.
 • Kardiyoversiyon
  • Anormal kalp ritmini normale döndürmek için ilaçlarla veya siz uyuşturulmuş durumdayken kalbinize verilen bir elektrik şokuyla gerçekleştirilir.
 • Kateter Ablasyonu
  • Bu prosedürde, yara dokusu hatları oluşturularak Atriyal Fibrilasyona (AF) neden olan anormal elektrik devreleri engellenir.
  • Kateter Ablasyonu, ilaçlardan önce veya ilaçlar kalp ritmini kontrol edemediğinde kullanılabilecek minimal girişimsel bir prosedürdür.
  • Kateter Ablasyonu, yaşam kalitenizi iyileştirebilir ve nefes darlığı, yorgunluk veya güçsüzlük gibi rahatsızlık verici Atriyal Fibrilasyon semptomlarını ortadan kaldırabilir ya da azaltabilir.
  • Paroksismal Atriyal Fibrilasyon (PAF) için güvenli ve etkili bir tedavi olarak kabul edilir.

Tedavi seçenekleri konusunda doktorunuzla görüşün.

Durumunuzu izlemek ve tedavilerin düzgün işleyip işlemediğini veya yeni semptomlar ya da yan etkilerin görülüp görülmediğini kontrol etmek için doktorunuzla iletişiminizi sıkı tutun.

Acil bir durumda yardım alın. Kalp hızınız normalden hızlıysa, bayılacak gibi hissediyorsanız, göğüs ağrılarınız veya çarpıntılarınız varsa ya da nefesinizin daraldığını fark ederseniz hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Comparte esta información:

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz