BLOG:
İMPLANTE EDİLEBİLEN KARDİYAK CİHAZLARI ANLAMA

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuza danışmak için bu belge ile görüşmeye yön verebilirsiniz..

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

KILAVUZU İNDİR

Para consultar con tu médico, puedes guiar la conversación con el siguiente documento:

Otomatik defibrilatör, kalp pili, implante edilebilen cihazlar? Kalp veya kan dolaşımı problemi olan kişiler genellikle zaman içinde bu terimlere aşina olur. Ancak bunun gerçekleşmesi korkuya sebebiyet verebilir ve korku yaratabilir, bu durum gerçekleştiğinde ise hemen hemen hiçbir zaman anlaşılamaz.

Kardiyovasküler hastalıklara sahip her türlü ırktan, yaştan ve cinsiyetten milyonlarca insanın yaşam kalitesini yükselten, dünya çapında en çok bilinen ve en çok implante edilen cihazların neler olduğunu görelim.

Kalbi içeren tüm durumlarda olduğu gibi, muzdarip olunan kalp rahatsızlığına bağlı olarak hangi cihazın gerektiğine yalnızca uzman bir doktor karar verebilir.

Kalp pili nedir?

Kardiyak kalp pili, pille çalışan ve kalbe sinyal gönderen küçük bir cihazdır; bu sinyal ise kalbin doğru hızda atmasını sağlar.

Anormal kalp ritmi durumlarında kalp çok yavaş, çok hızlı veya düzensiz bir şekilde atabildiğinden bu cihazlar, anormal kalp ritimlerini düzeltmeye olanak tanır. Kalp yetmezliği olan insanlarda kalp atışını daha iyi koordine etmek için biventriküler kalp pili adı verilen cihazlar kullanılır.

Bu cihazlar genellikle kalp zayıfladığında, çok büyüdüğünde ve kanı düzgün bir şekilde pompalamadığında implante edilir.

Günümüzde, biventriküler kalp pillerinin çoğu aynı zamanda İmplante edilebilen kardiyoverter defibrilatör (ICD) olarak da görev yapabilir.

İmplante Edilebilen Kardiyoverter Defibrilatör (ICD) nedir?

Kalbin alt odacıklarından gelen hızlı kalp atışlarını düzeltmeye yardımcı olabilen bir cihazdır. Bu hızlı ritimler hayati risk oluşturabilir, bu nedenle de implante edilebilen kardiyoverter defibrilatör kalbi izler ve kalbi normal ritmine geri döndürmek için bir şok veya özel pacing tedavisi iletir.

Cihazın ilettiği şokun amacı, kalp ritmini tekrar ayarlayarak kalbi normal ritmine geri döndürmektir. Bazı implante edilebilen kardiyoverter defibrilatörler aynı zamanda özel bir pacing tedavisi yoluyla da hızlı ritimleri tedavi edebilir. Bazı ICD’lerde dahili kalp pili bulunur.

Kardiyak resenkronizasyon cihazı nedir?

Kalp etkili bir şekilde atmadığında ve uygunluk koşulları sağlandığında Kardiyak resenkronizasyon tedavisi (CRT) kalp cihazı taktırmaya aday olabilirsiniz. CRT cihazları, kalbin iki alt odacığına da küçük, algılanamayan elektrik uyarıları göndererek bu odacıkların daha senkronize bir düzende atmasına yardımcı olur. Bu, kalbin vücuda kan ve oksijen pompalama becerisini iyileştirir.

Kalp cihazı aslında küçük bir bilgisayar ve pilden oluşur. Bilgisayar ve pil, yaklaşık bir cep saati boyutunda olan küçük bir metal titanyum kutuda bulunur. Ağırlığı yaklaşık olarak 85 gramdır.

Kardiyak Resenkronizasyon Tedavisi cihazları, kalp yetmezliğini tedavi etmek üzere tasarlanmıştır. Kalp cihazına ek olarak lead adı verilen yalıtılmış kablolar iki amaçla implante edilir: kalpten kalp cihazına bilgi sinyallerini taşıma ve kalbe elektrik uyarıları iletme.

İmplante edilebilen cihaz sisteminin üçüncü kısmı ise bir programlayıcıdır: Doktorunuzun muayenehanesinde veya klinikte yer alan bu harici bilgisayar, kalp cihazını kurmak ve doktorunuza kalp yetmezliği tedavinizde yardımcı olacak bilgileri cihazınızdan almak için kullanılır.

Ventriküler destek cihazı nedir?

Mekanik dolaşım destek cihazı olarak da bilinen Ventriküler Destek Cihazı (VAD), kalbin alt odacıklarından (ventriküller) vücudun geri kalanına kan pompalanmasına yardımcı olan, implante edilebilen mekanik bir pompadır. VAD’ler, zayıf bir kalbi veya kalp yetmezliği olan kişilerde kullanılır. VAD sol, sağ veya her iki ventriküle yerleştirilebilse de çoğunlukla sol ventriküle yerleştirilir. Sol ventriküle yerleştirildiğinde, sol Ventriküler destek cihazı (VAD) olarak adlandırılır.

VAD’ler genellikle hasta kalp nakli beklerken veya kalp kendi başına etkili bir şekilde kan pompalayabilecek gücü kazanana kadar implante edilir.

Kalp yetmezliğiniz varsa ve kalp nakli adayı değilseniz bazı doktorlar uzun vadeli tedavi olarak da VAD implantasyonunu önerebilir.

VAD implantasyonu açık kalp ameliyatı gerektirir ve ciddi riskler taşır. Ancak bu cihaz, şiddetli kalp yetmezliği olan kişilerin hayatını kurtarabilir.

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz

Doktorunuzla konuşurken, konuşmayı yönlendirmek için bu belgeden yararlanabilirsiniz